Azoknál a felhasználóknál, akik rendszeresen, jelentősen túllépnek sebességkorlátozásokat, ne jelenjenek meg a trafipax infók
Arról lenne szó: a hatóságok gyakran küzdenek a gyorshajtókkal, akik a mérőpontoknál persze vissza vesznek a tempóból, mert látják ezeket a helyszíneket, de egyébként veszélyeztetik a többi közlekedőt. A WAZE az ADATOK KISZOLGÁLÁSA NÉLKÜL(!) segíthetne biztonságosabb közlekedésre "szorítani" a felhasználóit. Mindemellett a hatóságok felé is egy igen jó gesztussal élnének, ami csillapítaná a trafipax előrejelzéssel kapcsolatos feszültségek kérdését sok ország hatóságainál.
A bizonyos fokú és gyakoriságú (esetleg más változókat figyelembevételének lehetősége mellett) sebesség túllépések regisztrálása révén a notórius gyorshajtóknál egy előre megalkotott szabályrendszer révén (ez a WAZE és a hatóságok közös feladata kell legyen, mint partneri együttműködés) egyszerűen nem jelennének meg részben, vagy teljes egészében, vagy csak időszakosan a trafipax, illetve rendőri jelenléti információk. A gyorshajtók így előbb-utóbb belefutnak olyan sebességmérőkbe, amik már fájdalmasak számukra is, így a (jogos) büntetések elérhetik céljukat: egyre többen fognak normális tempóban közlekedni.
A WAZE vezetői persze mérjék fel, hogy emiatt a Waze felhasználók elfordulnának-e a programtól.
Egy jól átlátható, a korlátozás aktiválása előtt figyelmeztetést küldő rendszer esetében szerintem többségében pozitív visszhangot váltana ki egy ilyen irányú fejlesztés.
Ami bizonyos: a hatóságok, EU szinten is üdvözölnék ezt a lépést, mert egy építő párbeszéd lehetősége alakulna ki a továbbiakban, ezzel a lépéssel ugyanis mindenki csak nyerne:
A Waze egy nyugodtabb jogi környezetet, kisebb nyomást a hatóságok részéről, emellett sok elégedett felhasználót.
A hatóságok egy jó partnert, akivel együtt lehet működni.
Mi felhasználók pedig a legnagyobbat: biztonságosabb közlekedést!
Ha pedig, később mindezt törvényi kötelezettséggé tennék, akkor a WAZE lenne itt is az élen, ami további piaci előnyöket jelent.
Egyrészt amiatt, mert most még "nem határidős" a fejlesztés, amit így költségoptimalizálással jól ki lehet gazdálkodni, másrészt a konkurens cégek később innen vennék át a módszert, ami már bevételi forrást jelent.